Menu

Miss Saigon

Ciasteczka księżycowe!

chaobella

Jak przystało na wrzesień w Wietnamie – czas na ciasteczka księżycowe!

BanhNuongwithTea

Osłodzą ciemną stronę tego najbardziej ulewnego miesiąca w roku. W połowie „jesieni” wg kalendarza księżycowego, codzienny krajobraz wzbogaca się o sklepiki oferujące fantastyczny asortyment trung thu (moon cake). Na wzór księżyca, mają one okrągły kształt i występują w dwóch rodzajach: pieczone z mąki (najbardziej popularne) lub przygotowane na bazie kleistego ryżu. Nadzienie powstaje zarówno z mięsa, jak z owoców lotosu czy z kandyzowanych owoców. Dla lubiących niespodzianki: najczęściej w środku znajduje się solone żółtko, mające na celu zrównoważyć słodki i słony smak. Im więcej żółtek, tym wyższa cena ciastek.

 HagenDazsIceCreamMooncakesSetYolk2

Dzielenie się ciastkami księżycowymi było niegdyś zarezerwowane dla rodziny i przyjaciół, zaś od wielu lat stało się kolejnym punktem na mapie kalendarza „obowiązkowych prezentów”. Należy obdarować nimi pracowników, policję, urzędników skarbowych i innych oficjeli, na których przychylnej współpracy nam specjalnie zależy. Zwykli śmiertelnicy zajadają się świeżymi ciastkami po 2 dolary za sztukę, a nowobogaccy potrafią wydać nawet 50 dolarów za ciastko, które zapewne przetrwa w nienaruszonym stanie do końca roku.

mooncake2

Osobiście ciastek unikam – większość ma wagę solidnego kamienia, a pomimo 15 lat spędzonych w Wietnamie, nie przepadam za jajkiem –niespodzianką. W warunkach przymusowego wyboru, skłonię się raczej w stronę ciastek z zielonej fasoli. 

 

© Miss Saigon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci