Menu

Miss Saigon

Pulitzer 2016 dla wietnamskiego autora

chaobella

Nagroda Pulitzera w dziedzinie beletrystyki została w tym roku przyznana wietnamskiemu autorowi – Viet Thanh Nguyen’owi za powieść „The Sympathizer”. 

45-letni autor urodził się w Wietnamie, skąd uciekł wraz z rodziną w 1975 r. po zwycięstwie komunistów i zjednoczeniu Wietnamu. Osiedlił się w USA, gdzie zrobił karierę naukową. Dzisiaj jest profesorem na University of Southern California, gdzie wykłada w katedrze literatury oraz w katedrze studiów etnograficznych.  

Jego twórczość porównywana jest przez krytyków do Grahama Greena i Georga Orwella. „The Sympathizer” zostanie wydany pod koniec roku w Polsce przez Wydawnictwo Akurat, które tak zapowiada książkę:
 
"The Sympathizer" to wstrząsająca, zapadająca w pamięć powieść, łącząca w sobie kilka gatunków i różne style literackie — czarną komedię, powieść historyczną oraz elementy thrillera.

Utwór Nguyena to książka o ogromnym ciężarze politycznym, która może zmienić myślenie o wojnie w Wietnamie, a także ubrana w atrakcyjny kostium literacki, sensacyjna rozprawa o ludzkiej naturze zderzonej z realiami wojny, którą śmiało można porównywać z "Paragrafem 22" czy "Nagimi i martwymi". "The Sympathizer" jest głęboką, przejmującą opowieścią o człowieku, który musi wybrać między swoimi przekonaniami politycznymi a lojalnością wobec samego siebie. Powieść znalazła się na liście najlepszych książek minionego roku według tak prestiżowych magazynów jak The Guardian, The New York Times, Wall Street Journal czy Washington Post.

Ci, którzy chcieliby przeczytać „The Sympathizer” w oryginale, powinni ruszyć na zakupy w Amazon lub Goodreads.

VietThanhNguyen

© Miss Saigon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci