Menu

Miss Saigon

"Czołem, nie ma hien", ale są muszle

chaobella

Andrzeja Mellera poznałam za pośrednictwem jego koleżanki ze studiów - Ani, którą to z kolei spotkałam ponad 15 lat temu na Sumatrze, nad jeziorem Toba. Ania w międzyczasie wyprowadziła się w Beskidy i koleguje z owcami, a czasem wpada w odwiedziny do Wietnamu poskakać ze mną na trampolinie dla dzieci. 

Andrzej przejechał świat, opisał kilka wojen, kulom się w Libii nie kłaniał, po czym na kilka lat osiadł w nadmorskim Mui Ne - 200 km od Sajgonu. Jego liczne i barwne przygody już wkrótce ukarzą się w Polsce drukiem pod tajemniczym tytułem: "Czołem, nie ma hien". W ramach promocji książki, niedawno ponownie zjawił się w Wietnamie wraz z ekipą Dzień Dobry TVN, by nakręcić cykl odcinków o krainie ryżem i kawa płynącej.
I tak, odkrywając przed widzami z Polski uroki ulicznego jedzenia w Sajgonie, spotkaliśmy się w sajgońskiej mekce turystów o niskim
budżecie, błądząc w ciemnych, wąskich alejkach, gdzie potrafi zmieścić się i ruch jednośladowy i klika stoliczków dla krasnali. 
Schodząc z drogi kieszonkowcom i złym kobietom, raczyliśmy się małżami z trawą cytrynową, ślimakami z piaskiem i sosem chili, małżami Świętego Jakuba z orzeszkami ziemnymi oraz krabem w sosie słono-cytrynowym.  

Ekipa zgrabnie slalomowała między piwoszami z nagim torsem, tragarkami owoców i sprzedawcami loterii, a przechodnie słali uśmiechy do kamery. 

Po 15 latach odkryłam dzięki Andrzejowi nowe, godne polecenia miejsce, gdzie rodzinna inicjatywa kuchenna serwuje sajgonki w cieście ryżowym barwionym ekstraktami z warzyw (burakiem, marchwią, selerem, oberżyną) i pyszne zupy: Pho Hai Thien.   

Wideo z tego smakowitego wieczoru możecie obejrzeć TUTAJ oraz na bieżąco śledzić kolejne odcinki na DD TVN. 

 Bea_Andrew_food  

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • iss-ola

    Miss Saigon jaka jesteś piękna i młoda :)
    Jesteśmy obie z dzieciem zachwycone Tobą, blogiem, filmikiem , no i oczywiście mamy smaka na książkę :)
    pozdrawiam :)

© Miss Saigon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci