Menu

Miss Saigon

Przegląd prasy_Sajgon 2015-11-6

chaobella

Po rozmaitych przeszkodach i kilkudniowej teleportacji do ojczyzny w wyborach skąpanej, powróciłam na ryżowe łono i nadrabiam zaległości w przeglądzie lokalnej prasy. A dzieje się wiele.

Apple otworzył filie w Wietnamie z racji niebywałego zainteresowania ich produktami niegdyś głodującej populacji. Sprzedaż gadżetów Apple wzrosła 3-krotnie w pierwszej połowie tego roku, a tempo wzrostu jest 5-krotnie wyższe niż w Indiach przy wielokrotnie niższej populacji. Fakt, niejeden cudzoziemiec dziwi się, że jego aparat nie dorasta do pięt modelowi taksówkarza wiozącego go z lotniska.

Wczoraj znaleziono kolejny niewybuch .... pocisku podwodnego. Co i rusz wyciąga się z wietnamskiej ziemi pociski sprzed 40 lat, ale tym razem to wyjątkowy okaz. Rolnik z centralnej prowincji Quang Tri, podczas pielenia manioku trafił na żelastwo położone metr pod ziemią.  Przy pomocy brytyjskich doradców wojskowych wydobyto i rozbrojono pocisk, największy w historii tego regionu: HC Mk 13 o wadze 862 kg, długości 1.3 metra i średnicy 0.4 m. W prowincji Quang Tri do dzisiaj wydobywa się do 100 niewybuchów dziennie. 

 naval_bomb_shell

 

Prezydent Chin – Xi Jinping przybył do Wietnamu z 2-dniową wizytą, co poświadczam osobiście domyślając się, że konwój dyplomatycznych pojazdów blokujących mi dzisiaj drogę do pracy należał do chińskiej delegacji. Spotkanie z wietnamskimi władzami pewnie nie będzie należało do przyjemnych; zajęcie wysp należących do Wietnamu w ubiegłym roku wzbudziło nie tylko gniew władz, ale i protesty robotników, którzy w odwecie zdewastowali wiele chińskich fabryk. Jutro prezydent Chin uda się na spotkanie z prezydentem Tajwanu – po raz pierwszy od 1949 roku. To nie będzie sielski weekend dla pana Xi.

Własnie ogłoszono plan gospodarczy na najbliższą 5-latkę. Wzrost szacowany jest na 6.5-7% rocznie, a zatem przebijemy Chiny! Jednocześnie Wietnam podpisał niedawno Transatlantycką umowę o wolnym handlu z którą wiąże duże nadzieje na bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Zapowiadają się tłuste lata na tutejszej gospodarki.

80-letnia babcia nie radziła sobie finansowo z wychowaniem wnucząt, wiec postanowiła dorobić na boku. W ciągu kilku lat stała się hurtowym przedstawicielem handlowym wielkiej acz nielegalnej organizacji z północy kraju. Handlowała .... heroiną i została zatrzymana podczas operacji sprzedaży 3 kilogramowej paczuszki białego proszku.
Wnuczętom grozi pewnie głód, bo babcię nie tylko aresztowano, ale odebrano jej 92.000 dolarów ukrytych w kuchennej szafce.

Od stycznia 2016 roku, wietnamscy ojcowie będą mogli korzystać z 14-dniowego urlopu tacierzyńskiego. Kobietom przysługuje jeden z najdłuższych w Azji urlop macierzyński: 6 miesięcy. Co ciekawe, najdłuższe urlopy macierzyńskie oferują Japonia i Korea Poludniowa: aż 12 miesięcy.  

Dziękuję Państwu za uwagę. W oczekiwaniu na kolejne wieści z okolicy, udaje się do kantyny na zupę z liści. Coż, te tłuste lata jeszcze nie nadeszły. 

 

 

© Miss Saigon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci