Menu

Miss Saigon

Bękarty z pięknego kraju

chaobella

Kurz życia (po wietnamsku: bụi đời) - mówiono o dzieciach poczętych przez wietnamskie kobiety i amerykańskich żołnierzy, stacjonujących w Wietnamie podczas wojny 1965-1975 r. Tę pejoratywną łatkę przypinano zarówno owocom pięknych historii miłosnych, jak burzliwych romansów, czy gwałtów.
Dzieci, którym nie udało się opuścić kraju w czasie wycofania wojsk USA, w większości trafiły na ulicę, jak zbędny i niewygodny kurz. Ich niepożądany status pariasów wynikał głównie z faktu, iż większość dzieci postrzegano, słusznie lub nie, jako potomstwo przypadkowych par miejscowych prostytutek z żołnierzami, namiętnie korzystającymi z tanich usług seksualnych.

W ramach ustawy o repatriacji Azjatów o amerykańskim pochodzeniu z 1988 roku, Wietnamscy bụi đời mogli ubiegać się o wizę USA wyłącznie na podstawie wyglądu. W ten sposób, około 23 tysięcy osób wyemigrowało do USA. Ile zginęło zatopionych w prymitywnych łodziach, próbujących pokonać ocean, czy w obozach pracy – nie wiadomo.
Pozbawione tożsamości narodowej, społecznej i rodzinnej, odrzucane zarówno przez Wietnamczyków, jak Amerykanów, mieszane dzieci pozostawaly zdane wyłącznie na siebie, często bezksutecznie próbując odnaleźć zagubionych lub nieznanych rodziców.

                                                  

Los Binh’a, bohatera dramatu Beautiful Country (Piękny Kraj), to tylko jeden z zagmatwanych scenariuszy, jakie bụi đời pisało życie.
Codzienne upokorzenia i bezpodstawne oksarżenie o kradzież, zmuszają nastoletniego chłopaka i jego przypadkowo poznanego, nieznanego dotąd brata do ucieczki z kraju. Z kilkoma dolarami podarowanymi przez służącą i prześladowaną w bogatym domu matkę oraz adresem nieznanego ojca w kieszeni, Binh i Tam wsiadają na statek płynący do USA. Szalejący na Pacyfiku sztorm wyrzuca ich na wybrzeże Malezji, gdzie trafiają do jednego z licznych obozów przejściowych dla uchodźców. Binh poznaje tam i zakochuje się w uroczej chińskiej prostytutce Ling, której morze podobnie pokrzyżowało plany dostania się do Ameryki i kariery piosenkarskiej.
Całej trójce udaje się wydostać z obozu i trafić na statek dowodzony przez brytyjskiego kapitana. Podróż okazuje się koszmarem – w wyniku rozkradzionych na pokładzie zapasów wody i pożywienia, wielu pasażerów umiera. Młodszy brat - Tam również nie przeżyje tej podróży.
Binh i Ling dopływają wreszcie do Nowego Jorku w 1990 r. Oboje pracują w Chinatown; Binh jako dostawca, Ling jako aktorka w miejscowym kabarecie, wciąż jednak zarabiając głównie na prostytucji.  Kiedy znajduje bogatego klienta ofiarującego jej swą pomoc, ostatecznie porzuca Binh’a. Chłopak pracuje i wysyła pieniądze matce, z poczuciem winy za śmierć brata.
Kiedy, podczas gry w pokera, dowiaduje się, że jako wietnamskie dziecko amerykańskiego pochodzenia, miał prawo do biletu lotniczego i amerykańskiego obywatelstwa, wpada w szał, uświadamiając sobie niepotrzebną śmierć brata.  Porzuca pracę i rusza do Teksasu w poszukiwaniu ojca. Kiedy wreszcie go odnajduje, nie wyjawia oślepionemu w czasie wojny mężczyźnie, kim jest. Ojciec domyśla się jednak, kim jest chłopak, który nagle pojawił się w jego samotnym życiu; film kończy scena, w której, wśród wzajemnych wybuchów śmiechu, Binh czule strzyże ojca.   

W rolach głównych: Damien Nguyen, Nick Nolte, Bai Ling. Reż. H.P.Molland (Norwegia), 2004 r.    

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • kaminskimateusz

    Dzięki za rekomendację.

  • Gość: [NVS] *.chello.pl

    Obejrzałem film niedawno temu w telewizji w Polsce, nie pamiętam już w której stacji.

© Miss Saigon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci